W dniach 12-13 kwietnia 2005 roku w Lizbonie odbył się 25ty Międzynarodowy Finał największego konkursu bazującego na zaawansowanych symulacjach komputerowych – Global Management Challenge.  

Polskę reprezentował zespół Index, który zwyciężył krajową edycję konkursu Euromanager Poland 2004.

Drużyna, w składzie: Łukasz Magiera, Michał Gugała, Tomasz Ćwik, Konrad Smoliński reprezentowała nasz kraj rywalizując z najlepszymi reprezentacjami 16 państw.

PÓŁFINAŁY – 12 kwietnia

Pierwszego dnia odbyły się Półfinały. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Index 2.0 stanął do rywalizacji na jednym rynku z reprezentacjami Chin, Portugalii, Indii, Włoch, Makao, Singapuru oraz Meksyku. W drugiej grupie znalazły się: Czechy, Słowacja, Hiszpania, Francja, Belgia, Hongkong, Niemcy, Brazylia. Wieczorem zostały ogłoszone wyniki. Do ścisłego Finału przeszły reprezentacje Polski, Francji, Makao, Czech, Singapuru, Słowacji, Belgii oraz Chin. Ze swojej grupy polska reprezentacja weszła do Finału z drugiego miejsca.

[box type=”bio”] „Rozmowy z poszczególnymi reprezentacjami dostarczają nam dużo cennych informacji, to bardzo ważna zaleta symulacji, oprócz nauki przez praktykę, uczymy się od innych uczestników, obserwując ich decyzje i postępowanie. Im lepsze zespoły uczestniczące – a tylko takie mogą dostać się do Finału – tym wyższy poziom rywalizacji i jednocześnie większa wartość wymienianej wiedzy.” – Tomasz Ćwik.[/box]

„Poszczególne zespoły w swoich strategiach kierują się doświadczeniem, które doprowadziło je do zwycięstwa w krajowych rozgrywkach. Widoczna była strategia agresywnego zdobywania rynku stosowana przez zespół z Chin. Po pierwszych decyzjach rynek został zalany produktami niżej jakości i o zaniżonej cenie. Musieliśmy działać szybko i elastycznie dostosować się do sytuacji. Zespół z Brazylii przyznał otwarcie, iż stosowana strategia w krajowych rozgrywkach nie sprawdziła się podczas konfrontacji ze strategiami stosowanymi przez zespoły europejskie.” – mówi Michał Gugała z Indexu 2.0. Index 2.0 z zespołem reprezentującym Chiny

Brazylia nie przeszła do Finału, ale reprezentacja Chin szybkimi decyzjami zdobyła wiodące miejsce. Wszystkie zespoły obawiały się Chińczyków, zwyciężali już cztery razy, również w zeszłym roku i stanowili poważne zagrożenie. Uczestnicy podziwiali również umiejętności reprezentacji z Makao. Przypomnijmy, iż w poprzednich edycjach projektu polska reprezentacja nigdy nie wysunęła się ponad 5 miejsce.

FINAŁ – 13 kwietnia

Uczestnicy rozegrali pięć cykli decyzyjnych, które z niecierpliwością obserwowane były przez organizatorów i media. Po pierwszych decyzjach Index uplasował się na siódmym miejscu. Jak mówią sami uczestnicy: „Podjęliśmy poważne decyzje restrukturyzacyjne, przeznaczyliśmy znaczne środki na inwestycje i szkolenie personelu z założeniem, że zaprocentują w kolejnych decyzjach.” Na efekty nie trzeba było długo czekać. Około godziny 14.00 polska reprezentacja z ulga przyjęła ogłoszenie najwyższych wartości akcji swojej firmy i zajęła pierwsze miejsce. Kolejne decyzje opierały się na ostrej rywalizacji wiodącej trójki: Polski, Francji i Makao.

Index utrzymywał się na drugim miejscu. „Byliśmy pełni podziwu dla umiejętności reprezentanta Makao, podejmował decyzje szybko i konsekwentnie. Francja w ostatnich latach dwa razy zdobywała najwyższe laury w Global Management Challenge, zespół złożony był z matematyków – absolwentów Politechniki Grenoble. Przedsiębiorstwa zarządzane przez obie reprezentacje były poważną konkurencją na wirtualnym rynku….. Wszystko mogło się wydarzyć. Po czwartej decyzji zajmowaliśmy drugie miejsce, za Francją. Dla bezpieczeństwa naszej firmy nie podejmowaliśmy żadnych drastycznych kroków, konsekwentnie realizowaliśmy obraną strategię” – relacjonuje Łukasz Magiera, kierownik Indexu 2.0.

Ogłoszenie wyników – GALA DINNER

Na uroczystości finałowe uczestnicy, organizatorzy oraz media zostali zaproszeni do położonego nad Oceanem ekskluzywnego hotelu w Cascais. Wyniki zostały ogłoszone dopiero po uroczystej kolacji. Tradycyjnie drużyny były wyczytywane od ostatniego miejsca. Z każdą chwilą rosło napięcie. Zarówno zespół jak i polska delegacja nie ukrywali radości gdy doszło do wyczytywania trzeciego miejsca. Nazwa Indexu nadal nie padła. W momencie gdy organizator ogłosił, iż drugie miejsce zajął zespół francuski sytuacja była jasna.

Polska reprezentacja zwyciężyła Międzynarodowy konkurs Global Management Challenge!

Firma zarządzana przez Index 2.0 osiągnęła najwyższa wartość akcji 2,201. Zespół nie krył radości i wzruszenia, pierwszy raz w historii konkursu polska reprezentacja zdobyła prestiżowy tytuł najlepszych Euromanagerów.

„Chcielibyśmy podziękować za rywalizację na wysokim poziomie i pogratulować wszystkim finałowym zespołom. Walka była trudna i sam fakt, iż mogliśmy zmierzyć się z najlepszymi reprezentacjami ze wszystkich stron świata była dla nas ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem” – ogłosił Konrad Smoliński podczas wręczania nagród.

Korzystając z okazji przedstawiciel firmy BIGRAM – organizator polskich edycji, zaprosił uczestniczące państwa do Warszawy na wiosnę 2006 roku, gdzie odbędzie się kolejny Światowy Finał Euromanager – Global Management Challenge.

indexw lizbonie