AktualnościHistoria

Polska reprezentacja – zespół studencki Piratas del Norte sponsorowany przez Orange Polska – wywalczyła w finale światowym GMC 2012 srebrny medal!

Rozgrywki finałowe składały się z dwóch etapów. Pierwsza runda miała miejsce 17 kwietnia. Do konkursu przystąpiły reprezentacje 24 państw. Drużyny zostały losowo podzielone na 4 grupy, w obrębie których przebiegała rywalizacja. Polska drużyna znalazła się w jednej grupie z Chinami, Hiszpanią, Rumunią, Meksykiem i Łotwą. Do ścisłego finału awansowały po dwie najlepsze drużyny. Polska wraz z Chinami, została zakwalifikowana do kolejnej rundy. Pozostałe państwa, których reprezentacje wystąpiły w etapie finałowym to Ukraina, Słowacja, Francja, Portugalia, Rosja, i Estonia.

Runda finałowa rozegrana została 18 kwietnia. Po niezwykle emocjonującej rywalizacji Polski zespół zdobył drugie miejsce, osiągając nieznacznie niższy wynik niż zwycięski zespół z Ukrainy, trzecie miejsce zajęła drużyna z Chin. Wyniki na koniec rywalizacji rozłożyły się następująco:

  1. UKRAINE 1.948
  2. POLAND 1.919
  3. P.R.CHINA 1.913
  4. RUSSIA 1.887
  5. ESTONIA 1.864
  6. SLOVAKIA 1.862
  7. FRANCE 1.853
  8. PORTUGAL 1.837

Ogłoszenie wyników odbyło się w budynku Palace of Parliament na Uroczystej Gali, z udziałem Prezydenta Rumunii Traiana Băsescu.

“Wszystkie drużyny były na niezwykle wysokim poziomie i świetnie zarządzały swoimi firmami. Co ciekawe, zespoły zastosowały różne strategie, a mimo to różnice w czołówce były minimalne. Prowadzone przez uczestników finału firmy agresywnie walczyły o klientów, przez co osiąganie zysków na symulowanym rynku było bardzo trudne.“ – mówi Marek Rogala.

Marek Rogala, Filip Stachura, Damian Rodziewicz oraz Paweł Przytuła to studenci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy w marcu wygrali krajową edycję konkursu GMC i tym samym zyskali prawo reprezentowania Polski na finałach światowych. W trakcie emocjonującego finału w Bukareszcie, Polacy dowiedli nieprzeciętnej wiedzy, umiejętności i intuicji biznesowej.

Warto przypomnieć, iż polskie reprezentacje od 2004 roku (kiedy studenci z Krakowa wygrali finał światowy GMC), zawsze cieszą się dużym uznaniem ze strony innych drużyn uczestniczących w konkursie. Od wielu lat nasze zespoły zdobywają bardzo wysokie wyniki w zarządzaniu spółkami w symulacji GMC, w roku ubiegłym zespół firmowy Misja GMC również zdobył wicemistrzostwo.