Aktualności
Kolejna książka pod patronatem GMC Poland

GMC Poland objął patronatem kolejną bardzo interesującą pozycję książkową –Drugi wiek maszyny. Praca, postęp i dobrobyt w czasach genialnych technologii.

Nadchodzi rewolucja, a właściwie… już trwa

 

Wszelkie dostatecznie zaawansowane formy technologii do złudzenia przypominają magię.

– Arthur C. Clarke, autor książki 2001: Odyseja kosmiczna i współautor scenariusza kultowego filmu Stanleya Kubricka

Żyjemy w świecie, w którym scenariusze fantastyczno-naukowych książek i filmów stają się rzeczywistością. Są już samochody, które naprawdę same jeżdżą. Stworzony przez firmę IBM superkomputer Watson wygrał amerykański teleturniej Jeopardy!, nie dając szans dotychczasowym ludzkim mistrzom.

Technologie cyfrowe – bazujące oczywiście na sprzęcie, oprogramowaniu i dostępie do sieci – już dziś pomagają diagnozować choroby, a w nieodległej przyszłości będą to robić z większą dokładnością niż lekarze.

Dzięki dostępowi do ogromnych ilości danych maszyny przeistaczają oblicze handlu detalicznego. Zwykłe zakupy, nie tylko te w sklepach online, wyglądają dziś zupełnie inaczej niż jakieś 10 lat temu.

Pytanie tylko, co będzie dalej? Do czego prowadzą nas te technologiczne przemiany? Jakie scenariusze będą się urzeczywistniać w kolejnych latach?

Odpowiedzi starają się udzielić autorzy książki Drugi wiek maszyny.

Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee z MIT omawiają czynniki, pod wpływem których zmieniać się będzie nie tylko nasza gospodarka, ale również nasze życie.

Technologia zadziwia spektakularną różnorodnością form zaawansowanych urządzeń osobistych. Zachwyca nas niemal nieograniczony dostęp do dóbr kultury i do informacji.

Tej obfitości towarzyszą i towarzyszyć będą mocno odczuwalne zmiany. Rzeczywistość nas wszystkich, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy – od prawników począwszy, a na kierowcach ciężarówek skończywszy – już nigdy nie będzie taka sama.

Firmy muszą zmieniać podejście do prowadzonej działalności, inaczej stracą rację bytu. Zmiana ta znajduje odzwierciedlenie w bieżących wartościach wskaźników gospodarczych: coraz mniej ludzi pracuje, płace spadają, natomiast produktywność i zyski rosną.

Na podstawie wieloletnich badań i analiz Brynjolfsson i McAfee wskazują strategie i wytyczają nowe szlaki wiodące do dostatku.

Wśród nich znajduje się reforma edukacji, która ma na celu przygotowanie ludzi do funkcjonowania w realiach nowej, a nie starej gospodarki, tworzenie nowych form współpracy, w ramach których dochodziłoby do połączenia czystej siły obliczeniowej z potęgą ludzkiego umysłu, oraz wdrażanie rozwiązań politycznych adekwatnych do tej radykalnie odmiennej rzeczywistości.

 

Niesamowicie optymistyczna w swej wymowie książka Drugi wiek maszyny zmieni nasze spojrzenie na zagadnienia technologiczne, społeczne i gospodarcze.

 

Erik Brynjolfsson jest dyrektorem Center for Digital Business przy MIT. Należy do najczęściej cytowanych ekspertów naukowych w dziedzinie systemów informatycznych i gospodarki.

Andrew McAfee zajmuje stanowisko głównego badacza w Center for Digital Business przy MIT. Jest autorem książki Firma 2.0.

Obaj autorzy napisali również wspólnie książkę Race Against the Machine.