Historia

W 13. edycji konkursu wystartowało 512 zespołów. Sponsorami generalnymi projektu byli: Bank Zachodni WBK, KPMG, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Orange Polska.

„W 2012 roku po raz pierwszy KPMG w Polsce zostało Partnerem Generalnym konkursu Global Management Challenge. Tym bardziej cieszymy się z sukcesów, jakie odniosły drużyny, które nas reprezentują. Do drugiego etapu awansowało aż 14 zespołów występujących pod szyldem KPMG. Utwierdza nas to w przekonaniu, że warto inwestować w rozwój talentów, a konkurs idealnie wpisuje się w naszą politykę – stwarza możliwość rozwijania świadomości biznesowej, a także wzmacniania takich umiejętności, jak zarządzanie strategiczne, analiza finansowa czy ocena pojawiających się ryzyk. Stwarza wyjątkową okazję do rozwoju wielu kluczowych w świecie biznesu umiejętności – zarówno młodym ludziom, studentom rozpoczynającym karierę zawodową , jak i osobom z doświadczeniem, praktykom biznesu. ” – Michał Ostalski, Dyrektor HR w KPMG w Polsce

Po trzech etapach rozgrywanych on-line na finałach w siedzibie KPMG w Warszawie spotkało się osiem najlepszych drużyn. Wśród nich pracownicy Orange Polska oraz studenci z Warszawy, Krakowa i Wrocławia (sponsorowani przez KPMG, Grupę PZU, Polską Izbę Ubezpieczeń oraz Orange). Wszystkie drużyny konkurowały na rynku o inwestorów, klientów, a nawet pracowników. Zwyciężyła drużyna, której spółka osiągnęła najwyższą cenę akcji na giełdzie. Wyniki zostały ogłoszone na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Najlepszy w zarządzaniu okazał się zespół studentów Uniwersytetu Warszawskiego, sponsorowany przez Orange, występujący pod nazwą Piratas del Norte. Finaliści otrzymali gratulacje i statuetki z rąk Prezesa GPW, Adama Maciejewskiego. Oprócz nagrody w postaci udziału w Finale Światowym GMC, który odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia w Bukareszcie, członkowie zespołu otrzymali zaproszenia na studia podyplomowe do Akademii Leona Koźmińskiego.

Wyróżnienia i dyplomy pozostałym zespołom wręczyli m.in. dr Wiesław Rozłucki (członek honorowej Kapituły GMC), Jacek Kowalski (Członek Zarządu Orange), Leszek Wroński (Partner w KPMG), Zbigniew Krzysztoń (Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi PGNIG), Paweł Noculak (Dyrektor ds. Rozwoju, Bank Zachodni WBK), Zbigniew Augustynowicz (Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Wydawnictwa w NBP) oraz prof. Grzegorz Mazurek (Prorektor ds. współpracy z zagranicą w Akademii Leona Koźmińskiego).

Wicemistrzostwo w GMC osiągnęła drużyna Revenge, sponsorowana przez Grupę PZU. Nagrodą za zajęcie drugiego miejsca są zaproszenia na seminarium z cyklu Autorytety, które poprowadzi dr Tony Alessandra. Miejsce trzecie zdobyła drużyna The Insiders.

Podczas Gali na GPW organizatorzy zapowiedzieli zmiany w symulacji. We wszystkich krajach, gdzie odbywa się równolegle konkurs od roku 2013 zostanie zastosowana rozbudowaną symulacja, która zakłada również decyzje związane z ochroną środowiska, szkoleniami pracowników, czy inwestycjami w nieruchomości.

Relacja video z konkursu GMC Poland 2012:

httpvh://www.youtube.com/watch?v=8gakxiR8eQ8&feature=c4-overview&list=UUATbiQGpq5dVehrPPUwXqtw