Rozbudowany zakres decyzyjny GMC czyni z symulacji największą grę strategiczną w Polsce, jak i na świecie, przynoszącą wiele korzyści uczestnikom rywalizacji. Wśród najważniejszych warto wymienić:

międzynarodowa symulacja biznesowa oraz największy na świecie konkurs zarządzania (na świecie – 39 lat, w Polsce – 19 lat), dostępna w 36 krajach na całym świecie
– interaktywne metody szkoleniowe – formuła on-line pozwala na pracę i naukę w wybranym momencie i miejscu
– rozwój umiejętności twardych oraz wiedzy z zakresu zarządzania strategicznego (od analizy rynkowej po planowanie strategiczne)
– rozwój umiejętności miękkich, które są niezbędne na dzisiejszym rynku pracy
– pracownik zdobywa nowe doświadczenia w podejmowaniu kompleksowych decyzji menedżerskich w bezpiecznych warunkach, następnie ma możliwość analizowania skutków swoich decyzji bez ryzyka i konsekwencji

– wykorzystanie w szkoleniu GMC elementów grywalizacji wpływa na zwiększenie zaangażowania uczestników oraz lepsze i efektywniejsze przyswajanie wiedzy
– rozwój świadomości biznesowej uczestników – spojrzenie na funkcjonowanie firmy z „lotu ptaka”
integracja – możliwość łączenia pracowników w zespołach z różnych działów co pozwala na wymianę wiedzy oraz doświadczenia pomiędzy pracownikami (teambuilding)
– wzmocnienie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy dbającego o pracownika, który stosuje nowoczesne metody rozwoju
cenne nagrody – studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego oraz wyjazd na finał światowy, możliwość wygrania darmowych studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego

Po każdej edycji konkursu GMC w Polsce przeprowadzamy wśród uczestników konkursu szczegółowe ankiety, w których pytamy o doświadczenia i rozwój umiejętności, wiedzy, zainteresowań.

W przeprowadzonych po GMC ankietach:

uczestników rozwinęło swoje umiejętności analityczne
uczestników potwierdziło naukę planowania i wdrażania strategii
uczestników poprawiło umiejętności budowania relacji i współpracy
uczestników ocenia czas poświęcony na GMC za dobrze zainwestowany w swój rozwój
Poznaj opinie partnerów i uczestników:

Konkurs GMC to doskonała możliwość weryfikacji swojego doświadczania i wiedzy biznesowej w bezpiecznym środowisku wirtualnym. Rywalizacja z najlepszymi drużynami w kraju i na świecie to prestiż dla uczestników jak i firm, które reprezentują. Udział wzmacnia, tak ważne w biznesie, umiejętności współpracy, planowania oraz podejmowania decyzji pod presją czasu.

Lubisz wyzwania, analizować dane, budować narzędzia to konkurs dla Ciebie. Widzimy się wiec w kolejnej edycji!

Krzysztof RapaczHigh voltage, PGE Systemy

Co dało mi GMC…. Wiele rzeczy które myślałem że mam a tak na prawdę to tylko mi się wydawało.

Po pierwsze myślałem że widziałem w życiu wiele wspaniałych miejsc, a z GMC odkryłem kolejne. Teraz zastanawiam się o jak wielu jeszcze nie wiem.

Po drugie odkryłem jak wiele super znajomości z bardzo ważnymi osobami ze świata biznesu można nawiązać na takich turniejach.

Po trzecie GMC pokazało mi jak trudno jest być managerem. Myślałem że idealne decyzję nie istnieją, a istnieją tyle że są skrajnie niemożliwe. Gdy już jednak się pojawiają, budują cały sukces. Nam udały się aż dwie takie decyzje. Jedna dała nam Mistrzostwo Polski, druga pozwoliła nam wejść do finału w Rosji.

Po czwarte myślałem że stres najlepiej jest tłumić w sobie. Teraz wiem że ze stresem należy współpracować, bo kontrolowany daje zastrzyk energii jakim jest pragnienie zwycięstwa.

Po piąte pokazała mi jak słabym jestem graczem zespołowym gdy myślałem że praca zespołowa to mój największy atut. Myślałem że w pracy zespołowa przynosi sukces gdy każdy daje z siebie 100%. Nie prawda, praca zespołowa przynosi sukces gdy dajesz z siebie 100% i wymagasz od reszty 100%. Należy dodać do tego sztukę komunikacji, która nie polega tylko na odpowiednim dobieraniu słów, ale także umiejętności postawienia się w miejscu drugiej osoby. Skuteczna komunikacja zamienia informacje w wiedzę.

Ostatni najcenniejszy składnik to zaufanie wobec siebie i reszty zespołu. Gdy wątpisz przegrywasz, gdy wierzysz w siebie i w innych zmieniasz rzeczywistość. 

Oto co dał mi turniej GMC… dał mi potężny, generalny feedback mojej osoby

Marcin SzewczykGoldenEye, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Udział w symulacji przede wszystkim pozwolił spojrzeć całościowo na funkcjonowanie organizacji i zrozumieć poszczególne jej aspekty, nie tylko te w których realizujemy się zawodowo, czy te które w teorii poznajemy na studiach. Każda decyzja wymagała wejścia w inną rolę, analizy i podjęcia ryzyka. Z pewnością poprawiliśmy znajomość Excela, bo było to nasze główne narzędzie pracy. Samo stworzenie kalkulatora i umiejętność jego używania znacząco poszerzyło zakres naszej wiedzy w zakresie analizy. Myślę, że każdy z nas dostrzegł jak wielkie znaczenie ma praca w zespole. Dzieliliśmy się obowiązkami, pracowaliśmy nad swoimi częściami i ufaliśmy sobie w stu procentach podczas podejmowania finalnych decyzji. Ryzykowaliśmy jeżeli była taka potrzeba i jak widać- opłacało się. Osobiście zachęcam wszystkich do brania udziału w GMC. Zdobyta wiedza i doświadczenie są tego warte. Jednoczenie jest to naprawdę fajna zabawa, można spotkać wartościowych ludzi i poszerzyć swoje horyzonty.

Justyna NajdaGoldenEye, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Dzięki GMC nauczyłem się przede wszystkim, że podstawą sukcesu jest dobrze dobrany zespół. Bez jasnego podziału ról, dopasowanych do umiejętności poszczególnych osób nie ma co liczyć na wygraną. Odpowiedni przepływ informacji oraz rozdysponowanie obowiązków pozwalają na skupienie się na określonym obszarze i jednoczesne zaufanie, że pozostałe osoby wykonają swoją pracę najlepiej, jak potrafią.

Z technicznego punktu widzenia GMC jest świetną okazją do sprawdzenia poziomu swoich kompetencji z zakresu analizy finansowej oraz zarządzania strategicznego, a także rozwinięcia ich w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Z czystym sumieniem mogę polecić udział w symulacji zarówno studentom, którzy chcą doświadczyć świata biznesu w praktyce, jak i dla zespołów firmowych, chcących rozwinąć swoje umiejętności zawodowe.

Damian Podgórskikierownik zwycięskiego zespołu GoldenEye w 19. edycji GMC Poland

GMC jest to wyjątkowe miejsce, w którym można sprawdzić jak teoria mierzy się z praktyką w bardzo bezpiecznych warunkach, po trenować czy to wszystko, co wiem, ma zastosowanie w prawdziwym życiu. Jednocześnie jest zdrowa rywalizacja i na końcu możliwość reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej, co jest dodatkowym bonusem i też daje potwierdzenie, że mogę.

Jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego ING jest w GMC? To dlatego żeby rozwijać skrzydła młodych ludzi.

Maja Chabińska-RossakowskaDyrektor departamentu HR w ING Banku Śląskim

Siła oddziaływania social media, digitalizacja czy wirtualny świat stawiają przed działami HR nowe wyzwania również w obszarze pozyskiwania i rozwoju pracowników, a GMC – wpisujący się w innowacyjny trend rozwijania kompetencji zawodowych poprzez grywalizację – idealnie odpowiada na te potrzeby.
Bycie Partnerem strategicznym konkursu nie tylko zwiększa widoczność firmy w social media czy na uczelniach, ale przyczynia się również do promowania PGE jako świadomego i innowacyjnego pracodawcy, który inwestuje w rozwój pracowników i nie ustaje w poszukiwaniu talentów.  Od 2004r. w rywalizacji GMC Poland wzięło udział aż 52 naszych zespołów firmowych.

Hanna WrodarczykKoordynator programu GMC w Grupie PGE

U kandydatów do pracy w Avon nie szukamy doświadczenia, a potencjału. GMC idealnie wpisuje się w naszą strategię, pozwoli nam przede wszystkim aktywnie podejść do studentów biorących udział w konkursie, poznać ich bliżej i być może zaproponować dalszą współpracę, która, mamy nadzieję może być dla nich rozpoczęciem naprawdę niezwykłej przygody

Agnieszka HalickaJunior HR Specialist, AVON

GMC to ogromnie kompleksowe i niezwykle skuteczne narzędzie edukacyjno-szkoleniowe, które pozwala w krótkim czasie kilku miesięcy na eksplozję talentów i umiejętności menedżerskich, strategicznych, analitycznych i interpersonalnych tym, którzy się naprawdę zaangażują. Skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyką zarządzania w warunkach konkurencyjnych to najlepsza możliwa nauka. Lepsza (bo szybsza i bardziej kompleksowa) niż setki godzin nauki akademickiej. Każdy w moim zespole nieustannie uczył się, czytał, sprawdzał, szukał wiedzy i konfrontował ją z innymi, poszukiwał rozwiązań i przedstawiał je kolegom z zespołu. Wszystko po to, by jak najlepiej i jak najskuteczniej planować działania i podejmować decyzje w grze. Opłaciło się. Każdy z nas doświadczył pozytywnych efektów i czegoś się nauczył. Zyskaliśmy jako ludzie i jako pracownicy. Rozwinęliśmy kompetencje zarówno w twardych obszarach biznesowych (np. finanse, marketing) jak i bardziej miękkich interpersonalnych. Każdy z nas doświadczył tego, jak spójnym organizmem jest przedsiębiorstwo i jak pozornie małe i błahe elementy mogą wpływać na całą organizację.

Jeśli chodzi o mnie jako szefa zespołu, to prócz rozwinięcia kompetencji zarządczych (np. motywowanie, podejmowanie i wdrażanie trudnych decyzji, analizy i planowanie strategiczne, negocjowanie itp.) znacząco umocniło się we mnie przekonanie o tym, jak niezwykle istotna dla skutecznego funkcjonowania przedsiębiorstwa jest bardzo dobra znajomość nie tylko własnej firmy, ale i konkurencji.”

Sławomir SztrajtGrupa Kapitałowa PGE

Euromanager pozwala nam poczuć się w roli zarządu, który decyduje o przyszłości i rozwoju przedsiębiorstwa. Jest świetnym symulatorem pozwalającym sprawdzić umiejętności z wielu dziedzin takich jak finanse, zarządzanie, optymalizowanie itp. Konkurs wymaga od uczestników pracy w zespole, zaangażowania i wzajemnego wsparcia. Podzeliliśmy się na specjalistów. Do każdego z 5 osób należy jakiś zakres wiedzy niezbędny do podjęcia konkretnych decyzji. Każda osoba jest odpowiedzialna za swoje decyzje, wypełniając formularz decyzyjny. Podjęcie trafnych decyzji wymaga kontaktu pomiędzy osobami. Spotykamy się raz w tygodniu aby wymienić między sobą informacje co do proponowanych decyzji. Wzsystkie decyzje w formularzu decyzyjnym są ze sobą ściśle powiązane. Ostateczne decyzje są zawsze podejmowane przez wszystkich na spotkaniu.

Tomasz LipińskiAA Team

GMC jest wspaniałym symulatorem przedsiębiorstwa i jego otoczenia rynkowego. Gwarantuje niezapomniane emocje i wrażenia. Zapytacie: co jest potrzebne aby wygrać? Naszym zdaniem do niezbędnych umiejętności, zapewniających sukces w zarządzaniu wirtualnym przedsiębiorstwem, należą: – umiejętność rozpoznawania reakcji naszego przedsiębiorstwa na podjęte działania zarządu jak i konkurencji w sferze mikro-, mezo- i makroekonomicznej, – umiejętności z zakresu analizy finansowej, analizy rynku, prognozowania, zarządzania strategicznego, marketingu, zarządzania produkcją, zarządzania zasobami ludzkimi. Jak się domyślacie dzięki GMC można rozwinąć w sobie wymienione powyżej umiejętności. Jest jednak coś, co wyróżnia GMC i czego raczej nie zdobędziemy nigdzie indziej. Jedni nazwą to zmysłem ekonomicznym inni wyczuciem przedsiębiorstwa lub talentem do zarządzania. Dlatego GMC przyciąga tek wielu zdolnych ludzi. Podsumowując: rozwijanie swoich zdolności i wyczucia ekonomicznego, emocje towarzyszące grze, profesjonalna obsługa konkursu, rywalizacja i zadowolenie z przejścia do następnych etapów tego wymagającego i rozwijającego konkursu oraz przynależność do grupy pasjonatów (najpewniej tworzących przyszłe kadry zarządcze) są podstawowymi powodami, dla których warto wziąć udział w GMC Euromanager.

Iza Prządo, Justyna Schabek, Tomasz SchabekMETRO Group IJT

Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na arkusze konkursu GMC pomyślałem, że to chyba mnie przerośnie. Na szczęście okazało się inaczej. Bardzo jasno przełożona instrukcja, jako lektura obowiązkowa, jest doskonałym wprowadzeniem do konkursu. Kilka pierwszych spotkań z drużyną i wspólne analizy pokazały, że ten niezwykle rozbudowany symulator jest fantatyczną formą sprawdzenia siebie w sytuacjach w jakich możemy się znaleźć w przyszłości po zakończeniu studiów. Zmusza do analitycznego myślenia i odpowiedzialności za swoje decyzje. Konkurowanie z pracownikami największych polskich przedsiębiorstw dodaje dodatkowego smaczku w konkursie i jeszcze bardziej mobolizuje.

Michał GlińskiExecon junior

Tegoroczna edycja konkursu GMC jest naszym pierwszym doświadczeniem w zarządzniu wirtualnym przedsiębiorstwem. Jednak, mając merytoryczne oraz po części praktyczne przygotowanie do podejmowania trafnych decyzji z zakresu zarządzania firmą produkcyjną, potrafimy wyczuć granicę między suchymi liczbami a intuicją menadżerską. Domyślając się że, wewnętrzne algorytmy aplikacji softwareowej nie posiadają właściwości adaptacyjnych, optymalnym rozwojem firmy są procesy decyzyjne oscylujące w pobliżu idealnej i stałej ścieżki postępowania, która jest zaimplementowana w modelu gry. Naszą receptą na sukces jest zatem elastyczne dopasowanie się do sztywnych reguł i algorytmów, które rządzą wirtualnym rynkiem tzn. szybka i skuteczna reakcja niwelującą rynkowe anomalie. Natomiast sama strategia długoterminowa mająca na celu selekcjonowanie skutecznych decyzji sprzyjających wzrostowi wartości akcji przedsiębiorstwa jest na tyle złożonym problemem, że jakiekolwiek wspomagające narzędzia strategiczne stosowane, bez trzeźwego podejścia całego zespołu, są bezużyteczne. Dlatego symbioza teoretycznych oraz praktycznych umniejętności to jedyny sposób na miejsce w czołówce. Mamy nadzieje że nasze spostrzeżenia wyzwolą w Was pozytywne bodźce a sposób zarządzania firmą oprzecie na innowacyjnym podejściu.

Młodzi Innowacyjni

Przygotowania do konkursu rozpoczęły się w styczniu, kiedy zebraliśmy naszą drużynę. Tak się złożyło, że cały jej skład stanowili uczestnicy programu rozwoju kompetencji menedżerskich People Grow! w Banku Millennium. Dwie uczestniczki, Ola Bielecka i Małgorzata Szutkowska, zajmowały albo właśnie miały objąć swoje pierwsze kierownicze stanowiska. Właściwe przygotowania rozpoczęły się od wyboru nazwy i opracowania arkuszy kalkulacyjnych. Później, w trakcie symulacji, na bieżąco wymienialiśmy się wiedzą, dyskutując i szukając optymalnych wariantów w wymiarze rentowności, ryzyka i opcji wzrostu. W półfinale napotkaliśmy przyszłych triumfatorów, z których jeden zresztą w trakcie trwania konkursu został przyjęty do Banku Millennium i… także na program People Grow! Udział w Euromanagerze dał mi wiele satysfakcji, pozwolił nawiązać nowe znajomości, wreszcie wpłynął na mój bardziej kompleksowy i bardziej wnikliwy sposób patrzenia na przedsiębiorstwo. Wiedzę zdobytą w symulacji wykorzystuję na co dzień, pracując w ramach kolejnej rotacji w Departamencie Decyzji Kredytowych, Wydziale Przedsiębiorstw. Jest też jednak druga strona medalu: wiedzę zdobywaną w departamencie mam nadzieję użyć jeszcze kiedyś w Euromanagerze…

Michał KierzkowskiBank Millennium

Praca w konkursie pozwala rozszerzyć horyzonty zarówno studentom, jak i osobom z ogromnym doświadczeniem biznesowym. Euromanager to bardzo rozbudowany i zaawansowany symulator, wymarzone studium przypadku, które daje prawie nieograniczone możliwości nauki poprzez praktykę, a zatem rozwoju. Dla tych pierwszych stanowi szansę na zasmakowanie w roli dyrektorów, prezesów, właścicieli firm. Tym drugim daje niepowtarzalną szansę wypróbowania skuteczności wielu strategii i posunięć, które znajdują odzwierciedlenie w realnym świecie. Wszystkich, natomiast, uczy tego, co w realnym świecie jest niezbędne: współpracy, podejmowania szybkich i trafnych decyzji, wrażliwości ekonomicznej oraz otwartości na różne pomysły, współdziałania w grupie i dochodzenia do kompromisu.

Robert Zawitkowskizespół GRoM, zwycięzca EMP2005

Udział w Euromanagerze był jednym z ciekawszych doświadczeń w naszym dotychczasowym życiu zawodowym. Dopiero z perspektywy czasu możemy ocenić jego efektywność jako narzędzia szkoleniowego. Największym wyzwaniem była praca w zespole gdzie było kilka, czasem bardzo różnych zdań. Często musieliśmy dokonywać trudnych wyborów co do priorytetowych działań na rynku a w efekcie wypracować wspólną strategię przedsiębiorstwa. W związku z tym, że jesteśmy pracownikami jednego działu, nie mieliśmy problemów z pogodzeniem pracy z konkursem. Każdy z nas, po samodzielnej analizie wyników, wnosił propozycje co do rozwiązań i po kilkugodzinnych dyskusjach podejmowaliśmy ostateczną decyzję.

Adriana KrajewskaWinkowski Sp. z o.o.

Wspólne spotkania i dyskusje wiele wniosły do naszej gry – stanowiły solidny fundament dla naszych dotychczasowych osiągnięć. Tak to już jest, że sukcesy mobilizują do większego wysiłku….Udział w GMC jest dla nas z pewnością niezapomnianą przygodą, dużym wyzwaniem, ale na szczęście pozostaje dla nas wciąż doskonałą zabawą – tak jak na samym początku rozgrywki. Wzmocniły się na pewno nasze wzajemne relacje. Nauczyliśmy się również dużo o nas samych, m.in. o tym jak podejmujemy decyzje, czy jesteśmy odporni na stres oraz po raz kolejny przekonaliśmy się jak ważna jest praca zespołowa.

Grzegorz StacheraCoolision

Gra okazała się tak wciągająca i rozwijająca, że nie mogłem się powstrzymać od poświęcania jej każdej wolnej chwili. Zawsze uważałem, że teoria nie może równać się z praktyką i ta gra jest znakomitym przykładem. Z teoretycznego punktu widzenia analiza finansowa firmy nie wydawała mi się interesująca, ale gdy stanąłem przed możliwością analizowania rynku, badania konkurencji i tworzenia strategii wirtualnej firmy, a następnie widziałem efekty jakie podjęte decyzje wywołały, to moje podejście kompletnie się zmieniło. Teraz wybrałem wiele przedmiotów na wydziale, które wiążą się z analiza finansową, zarządzaniem, strategią. Niewątpliwie na moje odczucia odnośnie konkursu mają wpływ nasze sukcesy, ale podejrzewam, że w innym przypadku zdobyte doświadczenie również zmobilizowałyby mnie do rozwoju w tym kierunku.

Jan MaliszewskiMANA Source

Obserwacja otoczenia konkurencyjnego i jego analiza oraz reakcje klientów na wprowadzane zmiany dało mi unikalną wiedzę na temat problemów na które napotyka każdy producent. Na studiach uczyłem się co się stanie, gdy zmieni się jeden parametr przy założeniu ceteris paribus. Tutaj steruje się każdym czynnikiem i doświadcza się jak bardzo złożone jest funkcjonowanie na rynku i generowanie najwyższej wartości przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy. W symulacji bardzo ważne okazało się pozbycie się standardowych schematów. Recepta na sukces w grze to pilnowanie centów, bo jak powiedział John Davidson Rockefeller „miliony pilnują się same.

Maciej FrydrychowiczProfit System

W skład naszej drużyny weszły cztery osoby. Już na samym początku podzieliliśmy się zadaniami i ustaliliśmy terminy. Poza tym uzgodniliśmy, że na każde spotkanie przychodzimy przygotowani – tak by nie tracić czasu na dyskusje „o niczym”. Dzięki temu wszystko szło sprawnie. Konkurs jest doskonałą formą wykorzystania wiedzy zdobytej na studiach i sprawdzenia swoich umiejętności. Bardzo się cieszę, że biorę w nim udział i jednocześnie żałuję, że nie zgłosiłam się wcześniej. Nawet nie przypuszczałam, że zarządzanie firmą może okazać się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale i świetną zabawą. Namawiam wszystkich do startu w kolejnej edycji.

Agata KrysiakProfit System

Konkurs GMC odznacza się pewnymi szczególnymi cechami, które nam, osobom dopiero wkraczającym w świat biznesu, nie pozwoliły przejść obok niego obojętnie. Wystarczy wspomnieć, że daje on możliwość rozwijania umiejętności pracy w zespole, myślenia analitycznego, planowania strategicznego a wszystko to w oprawie, która potrafi „przykuć” do monitora na długie godziny, każdego dnia przez wiele miesięcy. Konkurs dostarcza niesamowitych emocji i pozwala wczuć się w rolę członka zarządu, a należy przyznać, że nie jest ona łatwa. Analiza wielu danych, możliwość wystąpienia sytuacji kryzysowych, podejmowanie decyzji w warunkach silnej, często nieprzewidywalnej konkurencji wymuszają na zespołach prowadzenie zdecydowanych, czasem niestandardowych działań co do słuszności których nie wszyscy członkowie są przekonani, ale czasami należy i warto ryzykować. Dlatego tak istotna jest kwestia stworzenia zespołu, zebrania właściwych osób, które w pełni zaangażują się w prace mimo innych zobowiązań i w kluczowych momentach będą w stanie wypracować wspólne stanowisko.

Jacek Kozioł i Krzysztof KrysztofiakGUMISIE

O konkursie dowiedziałem się ze standu zorganizowanego na moim wydziale (…) Doszedłem do wniosku, że to może być świetna okazja, aby sprawdzić, czego tak na prawdę nauczyłem się przez dotychczasowy okres studiowania na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW. Odezwałem się do moich przyjaciół, których uważałem za najlepszych do tego przedsięwzięcia i tak zrodził się nasz zespół.(…) Nasze spotkania trwały minimum kilka godzin… Często się sprzeczaliśmy i nie zgadzaliśmy, lecz ostatecznie dochodziliśmy do kompromisu. Przy okazji konkursu nie tylko wiele się nauczyliśmy z kanonów zarządzania firmą, (…) wyrobiliśmy umiejętności prezentowania swoich argumentów, bronienia ich oraz uznawania wyższości innych, z którymi początkowo się nie zgadzaliśmy. Uważam, że konkurs jest świetną okazją do wykazania się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Piotr GniewoszMANA Source

Projekt GMC uświadomił nam, że tylko konsekwencja w działaniu i spójna strategia daje szansę na sukces w zarządzaniu. Przypomina grę w szachy: często jeden ruch spoza strategii może przesądzić o przegranej…

Jan WykrytowiczUniwersytet Warszawski

GMC to świetne szkolenie merytoryczne. Mobilizuje do szukania w prasie i literaturze najnowszych trendów w zarządzaniu. Zdobyta wiedza przekłada się nie tylko na świadome podejmowanie kolejnych decyzji w grze, ale również w życiu zawodowym. Podejmując kolejne decyzje czułam, że zarządzam swoją własną firmą, a nie wirtualną. To bardzo przydatne w pracy, bo uczy odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Anna GapińskaElektrociepłownie Wybrzeże SA

Bardzo duży wpływ na nasze dotychczasowe wyniki ma struktura grupy. Nasz zespół składa się zarówno z ekonomistów jak i informatyków, co pozwala skonfrontować ze sobą dwa różne spojrzenia na tą samą sprawę. Dzięki temu każda decyzja jest wynikiem burzliwej debaty w której najpierw każdy przedstawia swoje racje, a następnie uzgadniamy wspólne, satysfakcjonujące wszystkich (lub większość) rozwiązanie.

Rafał LankoszPŚ w Gliwicach/AE w Katowicach

Decyzję o zgłoszeniu się do symulacji GMC Euromanager podjęliśmy spontanicznie. Wraz z grupą przyjaciół z gazety dowiedzieliśmy się o tym konkursie. Wcielić się w rolę managera i zarządzać przedsiębiorstwem w warunkach zbliżonych do rzeczywistości – super! Godzinę później byliśmy już zapoznani z zasadami i zarejestrowani. Doszliśmy do wniosku, że jest to ciekawa możliwość sprawdzenia się, od strony naszej wciąż zdobywanej na studiach wiedzy teoretycznej, jak i od strony organizacji czasu i pogodzenia spraw prywatnych, uczelnianych i dodatkowych obowiązków. Sam konkurs, jego idea i zasady, są fascynujące. Analiza różnych danych, opracowanie strategii, podjęcie decyzji, a to wszystko połączone z wróżbiarstwem(co zrobią inne zespoły) dostarcza dużo emocji. Całe szczęście w zespole jest kobieta wraz z jej niezawodną intuicją, więc z tym ostatnim idzie łatwo:-) Pozostałe elementy to jednak sporo pracy, długie dyskusje i wymiany poglądów, aby osiągnąć pewien kompromis i wyłonić wspólną wizję. Jednak mimo, że pracy jest sporo, to towarzyszy nam sporo uśmiechu, ponieważ przecież to tylko gra, a więc i dobra zabawa.

Michał UrbańskiSERUM

GMC pozwala nam poczuć się w roli zarządu, który decyduje o przyszłości i rozwoju przedsiębiorstwa. Jest świetnym symulatorem pozwalającym sprawdzić umiejętności z wielu dziedzin takich jak finanse, zarządzanie, optymalizowanie itp. Konkurs wymaga od uczestników pracy w zespole, zaangażowania i wzajemnego wsparcia.

Tomasz LipińskiSzkoła Główna Handlowa

Miałem okazję sprawdzić się w działaniu z ludźmi, z którymi nie pracuje na co dzień. Mechanizm gry zaskoczył mnie pozytywnie po raz kolejny udowadniając, że strategiczne decyzje muszą podejmować ludzie, a skomplikowane modele mogą pełnić rolę pomocnych kalkulatorów. Byliśmy tak zaangażowani w rywalizację, że dotarcie do półfinału, a nie ścisłego finału, pozostawiło nam pewien niedosyt. Fantastyczny trening z zarządzania strategicznego.

Adrian LachMARS Polska

Konkurs dostarczył nam niezapomnianych wrażeń związanych z zarządzaniem wirtualnym przedsiębiorstwem. Unaocznił nam jak trudne i wymagające jest to zadanie. Mieliśmy szansę przekonać się, że niełatwo jest podejmować decyzje w wysoce konkurencyjnym i zmiennym środowisku rynkowym, gdy pod uwagę należy brać wiele różnorodnych, wzajemnie na siebie oddziałujących czynników.

Jędrzej OrganMGB METRO Group Buying

Symulacja GMC jest w rzeczywistości świetnym szkoleniem uzupełniającym wiedzę praktyczną. Przypomina jak wielka jest ranga strategicznych decyzji podejmowanych w przedsiębiorstwie i jak trudno naprawić popełnione na etapie planowania błędy. Posiedzenia zarządu, w grze, często odzwierciedlają rzeczywistość, gdzie przy podejmowaniu krytycznych decyzji ścieramy się i poszukujemy kompromisu. Dzięki dobremu odzwierciedleniu rzeczywistości zarząd często zapomina o tym, że jest to tylko gra, więc GMC jest także formą szkolenia grupowego, zmuszającego do zbudowania odpowiedniej atmosfery w zespole (zarządzie) pomimo często różnych cech indywidualnych poszczególnych członków zespołu. Polecamy zarówno już funkcjonującym w rzeczywistym biznesie managerom jak również tym, którzy są na progu wejścia w „poważny świat biznesu”, gdyż GMC uświadamia, że nie da się wszystkiego obliczyć, zaplanować i przewidzieć. Symulacja przybliża jak dużo zmiennych rządzi prawami rynku i jak ważna jest dopasowana do rynku strategia i konsekwencja w jej stosowaniu.

UltimateBP Polska

GMC to rewelacyjna szkoła zarządzania przedsiębiorstwem. Pozwala nam, studentom, wykorzystać wiedzę i umiejętności teoretyczne w praktyce. Konkurs rozwija umiejętności strategicznego myślenia, analizowania napotkanych problemów, a także uczy całościowego spojrzenia na biznes, począwszy od kadr, przez produkcję, marketing, a na finansach skończywszy. Ponadto, konkurs jest doskonała szkołą pracy zespołowej. Odpowiedni podział obowiązków, jasne zasady komunikacji, a także zaangażowanie uczestników, stanowią bowiem podstawy sukcesu w GMC. Wszystkie zalety konkursu powodują, iż zdobyte w nim doświadczenie jest nie do przecenienia w kontekście naszej przyszłej kariery zawodowej.

Michał PłotnickiSKND; Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Zarządzanie firmą, brzmi prosto, jednak w rzeczywistości to ciąg decyzji i wyzwań, które wymagają zaangażowania i konsekwencji w działaniu. Euromanager był dla nas pierwszym tego typu doświadczeniem. Pomimo tego, iż jest to tylko symulacja, która jest pewnym uproszczeniem rzeczywistości, uświadomiła nam jak wiele aspektów mieści się w pojęciu kierowania firmą. Czy doświadczenie to zaprocentuje w przyszłości? – bez wątpienia! Czy polecamy udział? – jak najbardziej!

Tomasz KretowskiSzkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Narodowy Bank Polski od kilku lat wspiera inicjatywę Global Management Challenge, której celem jest wzbogacanie wiedzy ekonomicznej szczególnie wśród młodzieży. NBP patronuje m.in. zespołom biorącym udział w zmaganiach konkursowych. Projekt GMC jest doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy w praktyce oraz rozwijania umiejętności pracy zespołowej. Jesteśmy przekonani, że zdobyte doświadczenia przydadzą się uczestnikom zarówno w życiu prywatnym i w karierze zawodowej. Umiejętność współpracy, pogłębiania wiedzy, podejmowania odpowiedzialnych decyzji z pewnością przyniesie korzyści – dla nich i być może dla całej gospodarki

Paweł JareckiWydział Komunikacji Internetowej NBP

Wszystko zaczęło się na ćwiczeniach z przedmiotu Gry i problemy decyzyjne. I tak jak każdy pilot zanim zasiądzie za sterami prawdziwego samolotu poddawany jest ćwiczeniom na symulatorze lotów, tak my ćwiczyliśmy zarządzanie przedsiębiorstwem kierując wirtualnymi firmami w otoczeniu konkurencyjnym, którym to sami dla siebie byliśmy. W rozgrywkach trzeba się wykazać dużą kreatywnością, umiejętnością planowania i przewidywania zachowań konkurencji, bo wystarczy, że jedna firma zadziała agresywnie marketingiem i cenami, wywoła w ten sposób większy popyt na swoje wyroby, a rynek zostanie z zapasami. Ewolwenta była początkowo zespołem studenckim Koła Naukowego Zarządzania pod kierownictwem dr Neumanna. Obecnie jesteśmy już w większości absolwentami, czujemy się silni i gotowymi na podjęcie dużych wyzwań na rynku pracy, rozwinęliśmy swoje pasje, zainteresowania.

Rafał MikułkoEwolwenta

GMC to ciekawa możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu zarządzania firmą. Podczas gry trzeba było dobrze poznać otoczenie i zastanowić się przed wypełnieniem arkusza decyzyjnego. Konkurs uczy również zarządzania projektem. Można szerzej spojrzeć na organizację, podejmować decyzje w szerszym kontekście i widzieć efekty. Decyzje mają przełożenie na sytuację na rynku, na cenę akcji. Na co dzień działamy tylko w jakimś określonym obszarze. GMC pozwala spojrzeć na organizację jako na całość. W konkursie można być decyzyjnym, dzielić się odpowiedzialnością w zespole.

Anna PłocicPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Nic nie weryfikuje tak dobrze danej strategii jak silna konkurencja, a właśnie taka jest w GMC. Wychwycenie popełnionych błędów pozwala świadomie zmieniać sposób zarządzania. Udział uczestników w procesach biznesowych pozwala na bliższe poznanie mechanizmów finansowych, które są podstawą do zarządzania strategicznego.

Tomasz ŁawrywianiecOrange Polska

Byłam szefem grupy. Na co dzień nie szefuję, więc było to dla mnie nowe doświadczenie. Gdybym startowała drugi raz, wiele rzeczy zrobiłabym inaczej. Nauczyłam się, że nie należy zostawiać decyzji na ostatnią chwilę oraz, że warto jest odpowiednio dzielić zadania.

Magdalena KrzanowskaPolskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Na pewno widzimy swoją przyszłość w roli menedżera, będącego jednocześnie specjalistą od najnowszych technologii [i dlatego startowaliśmy w GMC]. Wiemy, że łącząc naszą wiedzę i doświadczenie z zakresu informatyki z umiejętnościami menedżerskimi, możemy osiągnąć prawdziwy sukces. GMC dało nam niezwykłą okazję do zrozumienia złożoności decyzji, jakie trzeba podejmować, by efektywnie zarządzać firmą i do sprawdzenia się w roli menedżerów.

Marek RogalaUniwerystet Warszawski

Zasady gry są bardzo bliskie wartościom Orange – wymagają działania w jasny i zrozumiały sposób, skupienia się na tym, co ważne, gotowości do dzielenia się z innymi, zadowolenia ze wspólnej pracy, zaangażowania w działaniu, gotowości do poszukiwania najlepszych rozwiązań. Bardzo ciekawa była możliwość zgłoszenia do rozgrywek zarówno drużyn studenckich, jak i pracowniczych, ponieważ dawała okazję do poznania efektów pracy bardzo różnych grup. Interesująca była także szansa obserwowania integracji i postępów w pracy poszczególnych zespołów Orange w trakcie gry.

Grzegorz SteinkeDyrektor Rekrutacji i Rozwoju w Orange

GMC to okazja do tworzenia zespołów interdyscyplinarnych w firmie. Przekłada się to na późniejsza współdziałanie. Gra jest też świetną okazją do zdobycia dodatkowych kompetencji z zakresu świadomości biznesowej i wpływu podejmowanych decyzji na sytuację firmy. W obecnej sytuacji fuzji dla BZ WBK taka świadomość w jak największej liczbie naszych pracowników jest kluczowa. Wartościowe jest również to, ze możemy przyczynić się do rozwoju świadomej biznesowo przyszłej kadry – inwestując w zespoły studenckie.

Paweł NoculakDyrektor ds. Rozwoju, Bank Zachodni WBK S.A.

Konkurs GMC uważam za świetną możliwość sprawdzenia siebie oraz swoich umiejętności. Dzięki temu, że nie chodzi w nim tylko o suche kalkulacje i nastawienie na zysk, ale także o wyrafinowane elementy teorii gier oraz psychologii staje się on grą wszechstronną. Dodatkowo odpowiedni dobór członków zespołu, a następnie praca w nim jest namiastką roli kierownika w prawdziwej firmie. To przecież suma indywidualnych umiejętności członków stanowi o sile zespołu. Wszystkie te powyższe czynniki wpływają na wyjątkowość konkursu, dlatego z niecierpliwością wyczekuję daty jego rozpoczęcia!

Lesław MigalskiGeorg Fischer Piping Systems (absolwent UW)

Pierwszy raz wystartowałem w GMC jako student Politechniki Krakowskiej. Było to bardzo pozytywnie zaskakujące doświadczenie, program okazał się bardzo rozbudowany, a rywalizacja na wysokim poziomie. Było to dla mnie wielkie wyzwanie, możliwość konfrontacji wiedzy do tej pory zdobytej z praktyką.
Uświadomiłem sobie, jak wiele aspektów mieści się pod pojęciem kierowania firmą. Nawiązałem też wiele nowych kontaktów, nie tylko biznesowych.
Przy kolejnej okazji, kiedy startowaliśmy w GMC i zdobyliśmy z  zespołem wicemistrzostwo Polski w GMC ( w marcu 2014r) byłem już wykładowcą i pracownikiem naukowym. Teraz polecam udział w konkursie swoim studentom, bo wiem ile można się przy nim nauczyć i uważam, że młodzi ludzie powinni korzystać z możliwości rozwoju w GMC.

Adam MarszałekPolitechnika Krakowska

Deloitte jest żywotnie zainteresowany dotarciem do najzdolniejszych młodych ludzi, którzy chętnie podejmują wyzwania związane z nowoczesnym zarządzaniem i lubią się sprawdzać w coraz to nowych sytuacjach. Takie jak te w konkursie GMC. Liczymy, że poprzez konkurs poznamy wielu znakomitych studentów, którzy po zdobyciu nowych doświadczeń i umiejętności będą je umieli wykorzystać na ścieżce swojego rozwoju i kariery. Równie podekscytowani udziałem w konkursie są również nasze koleżanki i koledzy z firmy Deloitte, którzy staną w szranki konkursu w sześciu zespołach między departamentalnych. Liczymy na ducha sportowej rywalizacji, kompetencje członków wszystkich zespołów, innowacyjne, niestandardowe podejście do wyzwań związanych z zarządzaniem wirtualnymi firmami  no i na to że tegoroczna edycja GMC wyłoni wiele młodych  talentów, które zasilą zarówno naszą firmę jak i inne podmioty polskiej gospodarki.

Krzysztof KwiecieńDyrektor HR Deloitte w Polsce i Europie Środkowej (Partner strategiczny GMC 2014

Konkurs Global Management Challenge to świetna okazja, aby wyłonić najbardziej obiecujące talenty z grona ambitnych studentów, ale również doskonały trening dla doświadczonych już menedżerów, dający możliwość rozwoju swoich umiejętności. Świetnie wyedukowani specjaliści i menedżerowie, którzy mogą sprawdzić się w tego typu konkursach i jednocześnie podnieść swoje kwalifikacje, są niezbędnym ogniwem w budowaniu innowacyjnej gospodarki, w której rozwój MasterCard angażuje się od lat.”

Bartosz CiołkowskiDyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe (Partner strategiczny GMC 2014)