Z roku na rok grywalizacja biznesowa zdobywa coraz to nowych sympatyków i entuzjastów. Grają studenci, osoby z wyższym wykształceniem a także menadżerowie i dyrektorzy. W tej chwili nowe narzędzie wykorzystywane jest nie tylko w marketingu, ale także w rekrutacji oraz motywowaniu pracowników. I na pewno nie jest to tymczasowa moda, ponieważ grywalizacja zagościła w naszym życiu zawodowym na dłużej.
Gra kojarzy nam się z rozrywką, przyjemnie spędzonym czasem, a także rywalizacją. Sami decydujemy aby swój czas wolny spędzić na rywalizacji z innymi w grze, osiąganiu kolejnych „poziomów” i coraz to lepszych wyników.
Korzyści z grywalizacji jest wiele a liczba firm korzystających z poniższego narzędzia wzrasta z roku na rok. Dlaczego więc firmy decydują się na jego stosowanie?
Gemma Robertson-Smith i Carl Markwick – pracownicy The Institute for Employment Studies skupiają się na kilku czynnikach wpływających na zaangażowanie pracownika w wykonywane zadania. Jest to m.in. możliwość rozwoju i pochwała oraz nagradzanie pracownika w odpowiednim czasie.
Grywalizacja, w której kilkuosobowe zespoły rywalizują o najlepszy wynik odpowiada tu na oba czynniki. Dobrze sformułowane narzędzie daje możliwość poszerzania swojej wiedzy na wielu obszarach i rozwoju umiejętności – zarządzania zespołem, komunikacji, a także podziału zadań i odpowiedzialności. Możliwość rozwoju w pracy wpływa na zaangażowanie pracownika, to natomiast na efektywność i zyski firmy.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest nagradzanie pracownika w odpowiednim czasie. Często pracodawca bądź team leader nie są w stanie na bieżąco śledzić postępów oraz wyników pracowników. Tutaj z pomocą przychodzi gamifikacja, która po każdym etapie daje możliwość sprawdzenia swoich wyników, publikację najlepszych i tym samym pochwałę za osiągnięty cel. Pracownik czując się wyróżniony na tle innych osób chce utrzymywać ten stan, poczuwając się do ciągłego rozwoju i zaangażowania w wykonywaną pracę.
Grywalizacja, jak sama nazwa wskazuje to w głównej mierze także rywalizacja między zespołami o najlepszy wynik.
Tadeusz Tyszka w „Jasnych stronach rywalizacji” wskazuje iż zdrowe konkurowanie pracowników między sobą podnosi ich wydajność oraz możliwości. Niewątpliwie rywalizacja zabija również nudę, wnosi ożywienie, zaangażowanie i radość.
Jedną z najbardziej efektywnych gier strategicznych w Polsce jak i na świecie jest symulacja biznesowa Global Management Challenge w której managerowie oraz specjaliści w zespołach 3-5 osobowych wcielają się w rolę zarządu i podejmują decyzje dotyczące przedsiębiorstwa. GMC jest często wybieraną formą gamifikacji ze względu na jej poziom zaawansowania a także możliwość zdobycia doświadczenia w podejmowaniu kompleksowych decyzji, które na co dzień należą do obowiązków właścicieli firm oraz zarządców.
Grywalizacja szczególnie dużym powodzeniem cieszy się wśród pokolenia Igrek, które oczekuje okazji do szybkiej i kompleksowej nauki, feedbacku i możliwości obserwacji wyników. ( w GMC te oczekiwania są zaspakajane cotygodniowymi zestawieniami wyników i raportami dla uczestników, nauka jest w praktyce, poprzez własne doświadczenia, zobacz również korzyści dla uczestników w GMC)
W dzisiejszych czasach każdy profesjonalny i doświadczony manager jest otwarty na nowe rozwiązania i ulepszenia, które pozytywnie wpłyną na kapitał intelektualny przedsiębiorstwa a tym samym jego wynik. Grywalizacja to także optymalizacja czasu poświęconego na szkolenia i wdrożenia oraz kosztów z tym związanych, dlatego managerowie coraz częściej decydują się na wprowadzenie w swojej firmie tego narzędzia i czerpania z niego korzyści.
Grywalizacja staje się coraz potężniejszym narzędziem w sferze biznesu i odnosi z roku na rok coraz wyższe wyniki co odzwierciedla wzrost efektywności pracowników i ich zaangażowania w wykonywaną pracę.